Program

We are proud to present you the preliminary program.

Monday November 11, 2019

TimeActivitySpeaker
08.00 – 08.30 hrs  Welcome and registration
Morning Session 1
Panel: Roberto Diletti – Maurits Dirksen – Alexandre Avran – Claudia Cosgrove
Roberto Garbo – Koen Teeuwen
Chairs: Jonathan Hill & Niels Verouden
08.30 – 08.35 hrsOpeningAlbert van Rossum
08.35 – 08.45 hrsThere can only be one… hybridPaul Knaapen
08.45 hrsLive case 1 – AWEYoshihisa Kinoshita – Yoshifumi Kashima
09.00 hrsLive case 2 – AWEKambis Masheyeki – Mohammed Ayoup
10.20 – 10.40 hrs  Coffee break
Morning Session 2
Panel: Ton Heestermans – Rik Hermanides – Christian Eek
Andrea Gagnor – Ahmed el Guindy – Leo Timmers
Chairs: Stefan Rinfret & Robert Jan van Geuns
10.40 – 10.50 hrsWires, it’s the core of the matterAndrew Lucking
10.50 – 11.00 hrsMicrocatheters: one size fits all?Daniel Weilenmann
11.00 hrsLive case 3 – RWEMax Oppolski – Marek Radomski
11.15 hrsLive case 4 – RDRAlexander Nap – Paul Knaapen
13.15 – 14.00 hrs  Lunch break
Afternoon Session
Panel: Adriaan Kraaijenveld – Jan-Peter van Kuijk – Omer Goktekin –
Johan Bennet – Andrew Lucking – Rik van der Werf
Chair: James Spratt & Maarten van Leeuwen
14.00 – 14.10 hrsArt of Wiring, the Essentials (AWE)Alexander Avran
14.10 – 14.20 hrsSneaking up from behind to fool your CTO (RWE)Peter Kayaert
14.20 – 14.30 hrsBeaten up from both sides to end with a pretty face (RDR)James Spratt
14.30 hrsLive case 5 – RDRAndrea Gagnor – Roberto Garbo
14.45 hrsLive case 6 – ADRStephan Rinfret – Alexander Nap
16.20 – 16.40 hrs  Coffee break
16.40 – 16.50 hrsChanging lanes but still on track (ADR)Julian Strange
16.50 – 17.00 hrsComplications in perspective; not so complicatedChristian Eek
17.00 – 17.05 hrsClosing remarksJames Spratt
17.05 – 18.00 hrs  Drinks
18.00 – 19.00 hrsTransport to the Harbour Club
19.00 – 22.30 hrs  Dinner at the Harbour Club

Tuesday November 12, 2019

TimeActivitySpeaker
08.45 – 09.00 hrs  Welcome and registration
Morning Session
Panel: Eric Lipsic – Vincent Roolvink – Bas Scholzel – Shamim Rahman
Yoshihisa Kinoshita – Max Opolski
Chairs: Julian Strange & Roberto Diletti
09.00 – 09.05 hrsOpeningAlex Nap
09.05 – 09.15 hrsBASE is based on back-upAlex Nap
09.15 – 09.25 hrsDo not fool mr IVUS, he’s watching youAndrea Gagnor
09.35 hrsLive case 7 – Chip ImpellaTony deMartini – Paul Knaapen
10.05 hrsLive case 8 – ADRPeter Kayaert – Johan Bennet
12.05 – 12.25 hrs  Coffee break
12.25 – 12.35 hrsMay the Shock Wave with youJonathan Hill
12.35 – 12.45 hrsWhen in trouble don’t shoot the rulesOmer Goktekin
12.45 – 13.30 hrs  Lunch break
Afternoon Session
Panel: Tony deMartini – Daniel Weilenmann – Marek Radomski
George Vlachojannis – Yoshifumi Kashima – Inge Wijnberg
Chair: Elliott Smith – Adriaan Kraaienveld
13.30 – 13.40 hrsGarbage after CABGKambis Mashayekhi
13.40 – 13.50 hrsPrimus Optio CTO Revascularisation (PROCTOR)Shamim Rahman
13.50 hrsLive case 9 – Shockwave ImpellaJulian Strange – Jonathan Hill
14.05 hrsLive case 10 – Post CABG RDRPaul Knaapen – Alexander Nap
15.40 – 16.00 hrs  Coffee break
16.00 – 16.15 hrsAll good things come to an endElliott Smith
16.15 – 16.20 hrsClosing remarks & adjourn
16.20 – 17.00 hrs  Drinks